Çıkma Yedek Parça Nedir? Neden Seçilmemeli?

Tarih: 08.02.2022 15:15
Çıkma Yedek Parça Nedir? Neden Seçilmemeli?
Motosiklet kullanıcılarının iyi bildiği çıkma yedek parça, kısaca hasar görmüş motosikletlerden elde edilen parçalar olarak tanımlanabilir.

Motosiklet kullanıcılarının iyi bildiği çıkma yedek parça, kısaca hasar görmüş motosikletlerden elde edilen parçalar olarak tanımlanabilir. Orijinallikten uzak olan bu yedek parçalar, genel anlamda sürücülerin maliyetten kaçınmak istemesi adına tercih edilmektedir. Oysa maliyetten kısıldığının düşünülmesinin aksine söz konusu çıkma yedek parçalar, araca daha fazla zarar vererek maliyeti yükseltmektedir.

Motosiklet sürücülerinin yedek parçaya ihtiyaç duymaları hâlinde her zaman için orijinal ürünlerden yana olmaları gerekmektedir. Çünkü çıkma yedek parçalar, her ne kadar satıcı söz konusu ürünün sorunsuz olduğunu belirtse de mutlaka sorun barındırmaktadır. Sürücülerin, bu tür yedek parçalarla araçlarını sağlamlaştırmak yerine yalnızca var olan sorunu ilerlettikleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Yedek Parça Kullanmanın Önemi Nedir?

Türü ne olursa olsun her türlü motorlu aracın, umulmadık zamanda yedek parçaya ihtiyaç duyduğu görülür. Nitekim kazaların ne zaman yaşanacağı öngörülemez ve bu tür ihtimallere karşın her daim yedek parça bulundurulmalıdır.
Söz konusu motosiklet olduğunda yedek parça, bir motosikletin barındırdığı her türlü parçanın yedeğini ifade etmektedir. Buna motosiklet zincirinden fren teline, akü kabininden kaporta aksamına kadar her şey dâhil olmaktadır. Dolayısıyla motosiklet için yedek parça, oldukça geniş bir ürün yelpazesini içermektedir.

Motosiklet sürücüleri için yedek parça, belki de diğer tüm motorlu taşıt sürücülerine kıyasla daha büyük bir önem taşımaktadır. Öyle ki bu yedek parçaların hayati bir önem taşıdığını dahi söylememiz mümkündür. Çünkü pek çok motosiklet sürücüsü, seyir esnasında yaşanan beklenmedik aksiliklerden bu ürünler sayesinde koruma sağlayabilmektedir.

Motosiklet sürücüleri için yedek parça konusundaki en mühim soru işareti, orijinal mi yoksa çıkma yedek parça mı tercih edileceğidir. Bu noktada ciddi bir kafa karışıklığı söz konusudur. Çıkma yedek parça hususunda sürücülerin en çok aklını çelen ise genellikle ürünün maliyetinin orijinaline göre daha düşük düzeyde olmasıdır. Oysa orijinal yedek parçalar arasında da bütçeye uygun ürünler yer almaktadır. Öte yandan çıkma yedek parça için harcanan maliyet, ilerleyen süreçte motosiklet adına daha büyük maliyetlere yol açmaktadır.

Çıkma Yedek Parçaya Neden Başvurulur?

Motosikletler adına satışa sunulan çıkma yedek parçalar, bir anlamda hurda niteliği taşımaktadır denebilir. Söz konusu parçalar sanayi çalışanları tarafından, kazalarda hasar görmüş motosikletlerden elde edilmektedir. Bu parçalar kimi zaman görünüşte pek fazla hasar görmemiş olanlardan, kimi zaman da ileri düzeyde hasar görmüş olsa dahi bakım yapılmış parçalardan meydana gelmektedir. Bu noktada ise motosiklet kullanıcıları için çıkma yedek parçanın tercih edilmesine yanıltıcı bir sebep doğmaktadır.

Motosiklet sürücüleri, her ne kadar çıkma parçaların pek fazla hasar görmemiş olan parçalar arasından tercih edildiğini düşünse de bunların neredeyse tamamı ciddi hasar görmüş olmaktadır. İyi derecede bir bakım yapıldığında yeni gibi görünen parçalar, sürücüler için oldukça büyük bir yanılgıyı meydana getirmektedir. Devamındaki süreçte ise kusursuz görünen bu parçalar, araçta ciddi manada sorunlar oluşturmaktadır.

Sürücüler tarafından çıkma yedek parçalara başvurulmasının bir başka nedeni de ilgili parçanın, motosiklet ile birebir uyumlu nitelikte olduğunun düşünülmesidir. İlk etapta sürücünün sahip olduğu motosikletin, aynı markaya ve modele ait yedek parça temin ettiği ve araçla birebir uyuştuğu düşünülse de hiçbir çıkma yedek parça, orijinal niteliğe sahip olmamaktadır. Çünkü söz konusu yedek parça, öncesinde artık bir kez kullanılmıştır. Öte yandan düzeyi ne olursa olsun bir hasar geçirerek orijinalliğini yitirmiştir.

Orijinalliğini yitirmiş olan yedek parçalar, hiçbir zaman motosiklete orijinal bir parçanın sunduğu konforu sunamamaktadır. Motosiklet sürücülerinin her türlü yedek parça için daima orijinal niteliğe sahip ürünlere başvurması ve bunları tercih etmesi gerekmektedir. Motosikleti için yedek parçaya ihtiyaç duyan sürücülerin Motormarketim.com üzerinden dilediği ürüne erişim sağlaması mümkündür. Buradaki yedek parça ürünleri %100 orijinal nitelik içermekte ve orijinallik güvencesi sunmaktadır. Erişilebilecek orijinal yedek parça ürünlerinden bazılarını ise şu şekilde listelemek mümkündür:

• Amortisör
• Ayaklık / Basamak
• Debriyaj parçaları
• Grenajlar / Kaporta aksamı
• Direksiyon parçaları
• Fren parçaları
• Kilometre parçaları
• Teller
• Zincir

Çıkma ile Orijinal Yedek Parça Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bir motosiklet sürücüsü için yedek parça konusu ne denli önem arz ediyorsa bunların orijinalliği ve çıkma oluşu arasındaki farklar da o denli öneme sahiptir. Sürücülerin bu farklar hakkında bilgi sahibi olması ve motosikletleri için yedek parça seçimini bu doğrultuda yapması gerekmektedir. Orijinal ve çıkma yedek parça arasındaki farklardan bazıları ise şu şekilde sıralanabilir:

• Orijinal yedek parçaların pek çoğu garanti belgesi içerebilirken çıkma parçaların garanti belgesi yoktur. Öte yandan satıcının söz konusu ürün için herhangi bir garanti vadetmesi de kesinlikle söz konusu değildir.
• Orijinal yedek parçalar, motosikletin asıl parçası kadar performans gösterebilirken çıkma parçalardan aynı performansın beklemesi mümkün değildir. Ayrıca söz konusu çıkma parçalar, aracın var olan performansını da aşağı çekerek ömrünün kısalmasına yol açmaktadır.
• Orijinal yedek parçalar çok uzun süreli kullanımları mümkün kılmaktadır. Dolayısıyla bu da sürücüye güven vermektedir. Çıkma parçaların ise ne zaman sorun meydana getireceği kestirilemez. Bu durum da tabiri caizse sürücüyü devamlı diken üstünde bırakmakta, sürücünün yarı yolda kalmasına sebep olmaktadır.
• Çıkma yedek ürünler, genellikle hurdaya çıkmış parçalardan meydana geliyor olması nedeniyle rahatlıkla temin edilebilir gibi görünebilmektedir. Oysa durum bunun tam aksini içermektedir. Motosiklet sürücüsünün, aracı için ihtiyaç duyduğu yedek parça hemen o an temin edilemiyor olabilmektedir. Üstelik bu durum oldukça sık meydana gelmektedir. Böyle zamanlarda sürücüler, motosikletleri için en uygun olan yedek parçasının bulunabilmesini beklemektedir. Dolayısıyla bu da alışveriş sürecini hayli uzatmakta ve motosiklet kullanımını kısıtlamaktadır.

Orijinal Yedek Parça Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Orijinal yedek parça kullanımı, motosiklet sürücüleri için dikkatle üzerinde durulması gereken bir konudur. Bunun avantajı ise orijinal ve çıkma parça olan ürünleri arasındaki farklarda yatmaktadır. Nitekim bu farklarda sürücüler için en çok avantaj sağlayan, orijinal yedek parçalardır. Avantajlarından bazılarını ise şu şekilde sıralamamız mümkündür:

• Orijinal yedek parçaların temini, çıkma olan parçalara kıyasla her zaman için daha kolay ve hızlıdır. Nitekim sürücüler, diledikleri yedek parçayı markanın kendi mağazasına giderek temin edebilmektedir. Bu da gereksiz bekleme sürelerini engellemektedir.
• Orijinal yedek parçaların birçoğu garanti belgesi içermektedir. Ayrıca Motormarketim.com üzerinde yer alan yedek parçaların orijinalliği belgelenebilmektedir. Bu yolla kullanıcılar SYM, Yamaha ve Honda marka yedek parçaların orijinallerine ulaşabilmektedir. Bununla birlikte markaların barındırdığı farklı motosiklet modellerinin parçalarına da kolaylıkla erişilebilmektedir.
• Orijinal yedek parça kullanımı, sürücüye daima güven vermektedir. Nitekim orijinal yedek parçalar, aracın esas parçasına en uygun olanlardır. Bu sayede sürücüyü yarı yolda bırakmamakta ve olası kazalara engel olmaktadır.
• Orijinal yedek parçalar, çıkma olan parçaların aksine aracın performansını düşürmek yerine var olan performansın korunmasını sağlamaktadır.

Motosiklet sürücülerinin yedek parça konusunda yeterli bilgisi olmaması hâlinde yetkili firmalar tarafından bilgi edinmesi mümkündür. Öte yandan bu bilgilere her zaman güvenilir kişi ve firmalar aracılığıyla erişilmelidir. Gerekli tüm önlemlerin alınmasıyla birlikte güvenli bir motosiklet keyfi kaçınılmaz olacaktır.

Önceki yazımıza https://www.motormarketim.com.tr/en-onemli-motor-parcalari-ve-ozellikleri linkinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...