Motor Arıza İşaretleri ve Anlamları

Tarih: 18.02.2022 13:44
Motor Arıza İşaretleri ve Anlamları
Motor arıza işaretlerinin sayısının bir hayli fazla olduğunu söylemek mümkündür. Öte yandan her bir işaretin, diğerinden farklı anlamı bulunmaktadır.

Motosiklet sürücüleri için motor arıza işaretleri, diğer tüm işaretler gibi oldukça önem taşımaktadır. Ne var ki motor arıza işaretleri, diğer işaretlere kıyasla daha büyük bir öneme sahiptir. Hatta söz konusu sembollerin hayati bir değer taşıdığı dahi söylemek pekala mümkündür. Çünkü bu semboller, o an araçta bir problem meydana geldiyse bunu hemen yansıtmakta; problem görünmeyen bir yerde ise sürücüyü bundan haberdar etmektedir.

Motor arıza işaretlerinin sayısının bir hayli fazla olduğunu söylemek mümkündür. Öte yandan her bir işaretin, diğerinden farklı anlamı bulunmaktadır. Bu durum ise motosiklet sürücülerinin işini belki bir ölçüde zorlaştırıyor denebilmektedir. Fakat bununla birlikte de sembollerden pek çoğu, şekli itibarıyla anlamının tahmin edilmesini kolaylaştırmaktadır. Her ne olursa olsun motosiklet sürücüleri bu işaretleri ve anlamlarını bilmeli; bu doğrultuda gerekli işlemleri yapmalıdır.

Motor Arıza İşaretleri Nelerdir?

Motosikletler, tıpkı irili ufaklı çok sayıda parçayı bünyesinde barındırıyor oluşu gibi gösterge panelinde de oldukça fazla sayıda sembolü barındırmaktadır. Her birinin farklı anlamı içerdiği bu sembollerden en önemli ve kritik olanları, motor arıza işaretleridir. Motosikletlerin gösterge paneli üzerinde farklı renk ve şekillerle gösterilen bu işaretleri ve anlamlarını şu şekilde sıralamamız mümkündür:

• Akü Arızası / Akü Bitik ya da Şarj Dinamosu Arızalı:

Kırmızı renk ile gösterilen bu işaret, belki de en önemli işaretlerin başında gelmektedir. Akünün bittiğini, aküde arıza meydana geldiğini ya da şarj dinamosunda sorun yaşandığını ifade etmektedir. Hızlıca gerekli işlemlerin yapılmasını gerektirmektedir.

• Ön Sis Lambası Açık:

Sarı renktedir. Ön sis lambasının açık olduğunu ifade etmektedir.

• Arka Sis Lambası Açık:

Mavi renktedir. Arka sis lambasının açık olduğunu ifade etmektedir.

• Kısa Far Sinyal ve Stop Lambaları Açık ya da Arızalı:

Yeşil renktedir. Kısa farların, sinyallerin veya stop lambalarını arızalı ya da açık bulunduğunu ifade etmektedir.

• Aydınlatma, Çekiş Kontrol veya Elektrik Problemi:

Aydınlatmanın veya farklı herhangi bir elektrik probleminin yaşandığını ifade eden bu işaret, kırmızı renktedir. Modüller arasında oluşan bir aksaklığı göstermektedir.

• Motor Arızası:

Motorda arıza yaşandığını ifade eden bu sembol sarı renkle gösterilmektedir. Normalde araç ilk çalıştığında yanıp sönmekte olan bu işaret, bazen araç hareket hâlinde iken yanmaya başlayabilmekte bazen de hiçbir şekilde sönmemektedir. Bu, ciddiye alınması gereken bir ikazdır ve motosikletin hiç vakit kaybedilmeden servise ulaştırılması önem arz etmektedir.

• Motor Gücünde Azalma:

Tıpkı motor arızası gibi bu işaret de sarı renkle gösterilmektedir. Motor gücü çıkışının yeterli düzeyde bir performans gerçekleştiremiyor olduğunu ifade etmektedir. Yine ciddiye alınması gereken hayli önemli bir işarettir.

• Ciddi Enjeksiyon Hatası:

Sarı renkle gösterilen bir işarettir. Seyir esnasında iken yanmaya başladıysa problemin ciddi olduğunu ifade etmektedir. Dolayısıyla en kısa sürede ve mutlaka servise gidilmesi gerekmektedir.

• Katalizör Sistemi Arızası:

Katalizör sisteminde sorun meydana geldiğini ifade eden bu işaret, kırmızı renk ile gösterilmektedir.

• Motor Fazla Sıcak:

Kırmızı renkle gösterilen bu işaret, gereğinden fazla ısınmış olan motor soğutma sıvısının fazla ısındığını belirtmektedir. Bu durumda ise motorun çalıştırılmasının durdurulması ve motorun soğumasını beklenmelidir.

• Motor Hava Filtresi Kirli ya da Eski:

Hava filtresinin kirli ya da eski olduğunu ifade eden bu işaret beyaz renk ile gösterilmektedir.

• Motor Yakıt Filtresi Kirli ya da Arızalı:

Yakıt filtresinin kirli veya arızalı olduğunu ifade eden bu işaret sarı renk ile gösterilmektedir ve önemli motor arıza işaretlerinden biridir.

• Yağ Seviyesi Azalmış:

Yağ seviyesinin azaldığını ifade eden bu işaret kırmızı renk ve yağdanlık sembolüyle gösterilmektedir. Bu ışık yandığında motor kapatılmalı ve yağ durumu kontrol edilerek gerekli işlemler yapılmalıdır.

• Yağ Sensöründe Problem:

Turuncu renkle gösterilen bu işaret, yağ durumunun kontrol edilmesini gerektirmektedir. Eğer yağ seviyesinde bir problem yoksa yağ sensöründe problem olduğunun düşünülmesi gerekmektedir.

• Motor Yağını Değiştir:

Kırmızı renkle gösterilen bu işaret, "Change Engine Oil" kelimelerinden meydana gelmektedir. Motor yağının değişmesi gerektiğini ifade etmektedir.

• Ana Uyarı İkaz Işığı:

Kırmızı renkle gösterilen bu işaretin yanında genellikle farklı bir motor arıza işareti daha bulunmaktadır. Bu ise birden fazla arızanın yaşandığını ifade etmektedir.

Motosikletteki Arıza İşaretleri Neden Önemlidir?

Her motorlu araçta olduğu gibi motosikletteki gösterge üzerinde bulunan işaretler de oldukça önemlidir. Özellikle motor arıza işaretleri; motor aracın kalbi niteliğini taşımakta olduğundan ayrı bir öneme sahiptir. İhmal edilmesi hâlinde araçta ciddi problemler meydana gelebilmektedir.

Motor arıza işaretleri, genellikle görünmeyen ve farkına varılmayan problemlerin meydana geldiğini göstermektedir. Bu noktada sürücünün işi hayli kolaylaşmakta, araçta meydana gelen en ufak bir sorundan haberdar olunabilmektedir. Bu işaretler, var olan sorunun ilerleyip daha büyük bir hasara yol açmaması ya da söz konusu parçanın kullanılmaz hâle gelmemesi adına önemlidir. Dolayısıyla hiçbir arıza işaretinin ihmal edilmemesi; araç bakımı için de geç kalınmadan harekete geçilmesi gerekmektedir.

Motosikletteki Arıza İşaretleri Dikkate Alınmazsa Ne Olur?

Motor arıza işaretleri dikkate alınmadığı takdirde büyük çoğunlukla geri dönülmez sorunlar meydana gelmektedir. Bu sorunlar kimi zaman arızanın oluştuğu parçanın kullanılamaz hâle gelmesine sebebiyet vermekte, kimi zaman da aracın hangi bölgesinde bulunuyorsa o bölgedeki diğer tüm parçalara zarar vermektedir.

Arıza işaretlerinin dikkate alınmamasının neden olacağı en ciddi problem ise sürücüyü yolda bırakması ve büyük kazalara olanak vermesidir. Böyle bir durum ne yazık ki hem can hem de mal kayıplarına yol açmaktadır. O nedenle arıza işaretlerinin tamamı dikkate alınmalı ve gerekli işlemler yerine getirilmelidir.

Motor arıza işaretleri, motosikletteki gösterge panelleri üzerinde yer almaktadır. Bu panellere, ışık sensörlerine, kilometre parçalarına ve gerekli diğer tüm motosiklet yedek parçalarına Motormarketim.com adresinden ulaşmak mümkündür. Orijinal niteliğe sahip bu parçalar sürücüleri yarı yolda bırakmamakta; orijinal niteliği ile aracın var olan performansının korunmasını sağlamaktadır.

Motor Arıza İşaretleri Karşısında Hangi İşlemleri Yapmak Gerekir?

Motosiklet gösterge paneli üzerinde yer alan motor arıza işaretleri, birbirinden farklı pek çok işlemi gerektirmektedir. Bu aşamada sürücülerin öncelikle işaretlerin ve renklerin anlamlarını detaylıca bilmesi önemlidir. Devamında ise şu adımlar izlenebilir:

• Arıza işareti, motorun durdurulmasını gerektiriyorsa uygun bir anda ve hızlıca motor durdurulmalıdır.
• İşaret, aracın hangi bölgesini ya da parçasını temsil ediyorsa orası ile ilgilenilmeli, gerekli kontroller sağlanmalıdır.
• Yağ, su gibi biten ürünler yenilenmeli, doldurulmalı ya da azaltılmalıdır.
• Bazı arıza işaretleri acil bir durumu ifade etmekte ve hızla yetkili servise gidilmesini gerektirmektedir. Bu durumda vakit kaybetmeden yetkili servise gidilmeli ya da ilgili kişi ile irtibata geçilmelidir.
• Eğer arıza işaretleri hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olunmamış ise herhangi bir işlem yapmaktan kaçınılmalıdır. Aksi hâlde yanlış bir işlem sonucunda geri döndürülemez sorunların meydana gelmesi olanaklıdır.

Motormarketim.com, motosiklet sürücüleri için orijinal nitelikte pek çok ürün barındırmaktadır. Bunlara arıza işaretleri ile bağlantılı olabilecek her türlü parça dâhildir. Sürücülerin bu konuda yeterince bilgi sahibi olması ve gerekli ürünleri temin etmesi, daha keyifli bir sürüş deneyimi için önemlidir.

Önceki yazımıza https://www.motormarketim.com.tr/cikma-yedek-parca-nedir-neden-secilmemeli linkinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...