Motosiklet Kış Bakımı İçin Bilinmesi Gerekenler

Tarih: 20.01.2022 15:00
Motosiklet Kış Bakımı İçin Bilinmesi Gerekenler
Motosiklet kış bakımı için dikkate alınması gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Burada devreye yetkili kişiler tarafından sağlanacak kontroller ve benzeri girmektedir.

Motosiklet kış bakımı, motosiklet sahibi sürücülerin asla ihmal etmemesi gereken konulardan biridir. Oldukça büyük bir öneme sahip bu bakım, tehlikeli kış koşullarını ortadan kaldırmak için gerekli bir husustur. Nitekim sürücüler ancak söz konusu bakımlar sayesine kış mevsiminde dahi sürüş deneyimi gerçekleştirebilmektedir.

Motosiklet kış bakımı için dikkate alınması gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Burada devreye motosiklet yağları, yedek parçalar, yetkili kişiler tarafından sağlanacak kontroller ve benzeri girmektedir. O nedenle bu yazıda sizler için kış bakımını diğer bakımlardan ayıran noktalar, kış bakımı için gereken motor yağları, bakımın nasıl sağlanacağı gibi hususlar derlenmiştir.
 

Motosiklet Kış Bakımı Nedir?


Tür fark etmeksizin her türlü motorlu taşıtın belirli periyotlarda ve belirli nedenlerden ötürü bakımlardan, kontrollerden geçmesi gerekmektedir. Bu durum hem aracın ömrü ve performansı hem de sürücünün kendisi ve çevresi için oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Söz konusu motosiklet kış bakımı olduğunda ise mesele daha ciddi bir boyut kazanmaktadır. Çünkü motosikletlerin diğer motorlu araçlar gibi korumalıkları yoktur ve sürücünün güvenliği biraz daha az olabilmektedir. Bu da kış mevsimi gibi zorlu koşullar barındıran bir mevsim adına bakımı daha önemli hâle getirmektedir.

Motosiklet kış bakımı, motosikletlerin gerek kullanılan yağ bakımından gerekse araçta bulundurulan parçalar bakımından değişiklik, yenilik göstermesi demektir. Bunun en basit örneği olarak hâlihazırda kullanılmakta olan lastiklerin değiştirilmesini gösterebiliriz. Motosiklete yeni takılan bir kış lastiği, görmüş olduğu bakımı normal bakımlardan ayıran yanlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.
 

Motosiklet Kış Bakımı Hangi Durumda Yapılmalıdır?


Motosikletlerin kış bakımı için akla gelen ilk durum kış mevsimi olmakla birlikte aslında söz konusu bakımlar, zorlu yol koşulları için de yapılabilmektedir. Nitekim yapılan kış bakımları bir anlamda engebeli, hasarlı ve çetin yolları aşmak için de faydalı olmaktadır. Ne var ki motosikletlerin kış bakımı öncelikli olarak çetin kış mevsimleri için gereklilik arz etmektedir.

Aracınıza kış bakımı yaparken, karşılaşacağınız yol ve hava durumları ile aracınızın markası, özellikleri sizi nasıl bir bakım yapacağınız hususunda yönlendirmektedir. O nedenle aracınızı, özelliklerini ve gereksinimlerini yeterince tespit etmiş olmanız aracınızın ömrü ve sizin güvenliğiniz açısından oldukça önemlidir.

Motosiklet kış bakımı, kış mevsiminin yanında engebeli arazilerde kullanım adına da gerekli olmaktadır. Örneğin yüksek rakımlı arazilerde, mevsimlerden kış olmamasına karşın oldukça düşük sıcaklıklarla karşılaşmak olasıdır. Bu tür durumlarda 5W-40 ayarında bir motor yağı işinizi görmeyebilir.

Nitekim düşük sıcaklıklara karşın akışkanlığı yüksek motor yağları tercih etmeniz gerekmektedir. Bu sayede aracınızın iç mekanizmasında sürtünmeden kaynaklı bir aşınmanın meydana gelmesini engellemiş olabilirsiniz. Ayrıca motor ve debriyajın gereğinden fazla ısınmasının da önüne geçmiş olursunuz.
 

Motosikletin Kış Bakımı İçin Nelere İhtiyaç Duyulur?


Motosikletin kış bakımı, aracı zorlu kış koşullarında kullanabilir hâle getirmek amacıyla olduğu gibi kış mevsimi geldiğinde uzun süre boyunca beklemeye almak amacıyla da yapılabilmektedir. Bu amaçlar için yerine getirilmesi gereken belli başlı bakım rutinleri mevcuttur. Bunları derleyerek şu şekilde sıralamak mümkündür:

• Eğer aracınızı beklemeye almayı değil de kış koşullarına karşın kullanmayı düşünüyorsanız bunun ne sıklıkta olacağına bakmaksızın lastiklerinizi değiştirmelisiniz. Aracınızı yaz aylarına oranla daha az kullanacağınızı düşünüp lastiklerinizi değiştirmemek büyük bir yanılgı ve hatadır. Mutlaka var olan lastiklerinizi aracınızın yapısına uygun ve yüksek kalitede bir kış lastiği ile değiştirmeye özen göstermeniz gerekmektedir.

• Aracınızın parçalarının kontrollerini yaptırmanız oldukça önemlidir. Kış aylarında motosikletinizi kullanacaksanız özellikle fren sistemlerini, gaz telini, zinciri, bujiyi kontrol ettirmelisiniz. Eğer değişmesi gereken herhangi bir parça bulunuyorsa bundan kaçınmayıp mutlaka yetkili kişinin desteği ile parçaların değişimini sağlamalısınız.

• Motor yağları, aracınızın özelliğine ve kullanılacak koşula göre değişiklik arz etmektedir. Motosiklet kış bakımı için ise Castrol Power 10W40 ya da Motul 10W40 gibi motor yağlarını tercih edebilirsiniz. Burada kış aylarınca yağın daha akıcı olmasına özen göstermeliniz. Ayrıca yağ değişimini kesinlikle yola çıktıktan sonraya bırakmamalı; öncesinde gerekli dolumu sağlamalısınız.

• Eğer motosikletinizi kış aylarında kullanmayıp yalnızca beklemeye alacaksanız yine ciddi bir motosiklet kış bakımı gerekmektedir. Bu amaçla akünüzün kutup başlarını sökmeniz tavsiye edilmektedir. Bu sayede var olan akünüz lüzumsuz yere tükenmemiş ya da donmamış olacaktır. Şayet sökmeyi tercih etmiyor iseniz mutlaka belirli periyotlarda aracınızı çalıştırmayı denemelisiniz. Yine bu sayede akünün bitmesinin önüne geçmiş olabilirsiniz.

• Aracınızı uzun süre boyunca beklemeye almış olacağınız için dışarıdan gelebilecek her türlü hasara karşın brandasını örtmeniz tavsiye edilmektedir. Bu branda, aracınızın daha hızlı eskimesini engelleyecektir. Aynı zamanda yırtıcı hayvanların motosikletinizin parçalarına istenmedik hasarlar bırakmasının da önüne geçmiş olmanız mümkündür.

• Aracınızı uzun süre boyunca beklemeye alacaksanız yalnızca branda ile koruma altına almanız yeterli gelmeyebilir. Bu nedenle mutlaka motosikletinizi kapalı garajda bulundurmalısınız.

• Olumsuz hava koşullarına karşın lastiklerin havasının bekleyerek inmesine engel olmak adına lastiklerin havasını yenilemeniz de faydalı olacaktır. Bununla birlikte paslanmanın önüne geçmek adına motosikletinizin benzin deposunu dolu hâlde bırakmak da motosiklet kış bakımı rutinlerinden biridir.

• Eğer motosikletinizin frenini, debriyajını, zincirini değiştirmenize gerek duyulmamış ise mutlaka gerekli yağlamayı yapmanız gerekmektedir. Zincir, debriyaj, fren teli gibi parçaların yağlanması yapılmaz ise soğuk havalarda donma ya da takılma gibi sorunlarla karşılaşmanız olasıdır.

Motosiklet kış bakımı, ağırlıklı olarak sürücülerin kış aylarında araçlarını beklemeye alması nedeniyle ihmal edilen bir konudur. İhmal etmeyen sürücüler ise bu rutini oldukça basit hamlelerle tamamlamakta ve aslında gereken bakımı yerine getirememiş olmaktadır. Unutulmamalıdır ki motosiklet kış bakımı, her ne gerekçeyle olursa olsun ihmal edilmeden yerine getirilmeli ve motosiklet koruma altına alınmalıdır.
 

Motosikletinizin Kış Bakımını Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?


Motosikletinizin kış bakımını yaparken sizler için belirleyici olan en önemli iki unsur, aracınızın nasıl özelliklere sahip olduğu ve aracınızı kış boyunca kullanıp kullanmayacağınızdır. Bu iki etmen, aracınıza nasıl bir bakım sağlayacağınız konusunda oldukça belirleyici bir rol oynamaktadır.

Aracınıza kış bakımı yaparken, şayet yeteri kadar bilgi sahibi değilseniz mutlaka yetkili kişilere danışmanız ve buna göre hareket etmeniz gerekmektedir. Aksi hâlde araçta fark etmeden bazı hasarlar meydana getirmiş olabilirsiniz. Öte yandan bakım esnasında bazı mühim aşamaların bütünüyle yetkili kişiler tarafından yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu noktada da işi bu kişilere bırakmaktan kaçınmamalısınız.

Aracınızın kış bakımını esnasında bazı aşamalar, motosikletin çalışır durumda olmasını gerektirmektedir. Şayet belirli aşamalarda aracınızı çalıştırmaktan kaçınırsanız parçalarda kırılma, kopma, bozulma gibi çeşitli problemlerle karşılaşmanız olasıdır.

Motosikletinizin kış bakımını yaparken tercih edeceğiniz parçaların ve yağların markası, kalitesi bazen aracınızın performansı açısından belirleyici olabilmektedir. O nedenle her zaman için en yüksek kaliteden yana olmalı, alışverişinizi bu yönde gerçekleştirmelisiniz.

Aracınızın kış bakımını ihmal etmemeniz, hem aracınızın daha uzun ömürlü olmasını hem de kendinizi ve çevrenizi tehlikeye atmamanızı sağlamaktadır. Bu sebeple farklı mevsimler ve farklı koşullar için mutlaka aracınızın bakımını yaptırmalı ve belirli kontrollerden geçirmelisiniz. Böylelikle daha keyifli ve güvenli sürüş deneyimleri gerçekleştirebilirsiniz.

Önceki yazımıza https://www.motormarketim.com.tr/motosiklet-yedek-parcasini-orijinal-mi-secmeliyim-yerli-mi linkinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...