Motosiklet Yedek Parça Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tarih: 07.01.2022 13:05
Motosiklet Yedek Parça Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Motosiklet yedek parça satın alırken nelere dikkat edilmeli sorusu, motosiklet sahibi olan kişiler tarafından sıkça gündeme gelen bir sorudur.

Motosiklet yedek parça satın alırken nelere dikkat edilmeli sorusu, motosiklet sahibi olan kişiler tarafından sıkça gündeme gelen bir sorudur. Nitekim yaşanabilecek her olasılığa karşı büyük bir tedbir olan yedek parçalar motosiklet tutkunları için oldukça kurtarıcıdır.

Motosiklet sahibi olanların motosiklet yedek parça satın alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna yanıt ararken göz önünde bulundurması gereken pek çok unsur bulunmaktadır. Bunun için öncelikle kullanıcılar kendi araçlarını iyi tanımalı ve aracın ihtiyaçlarını belirleyebilecek düzeyde olmalıdır. Öte yandan hangi hava ve yol koşulunda ne tür yedek parçaya ihtiyaç duyulabileceğinin de bilinmesi gerekmektedir.

Kullanıcılar araçlarını yeterince tanıdıktan sonra farklı sorulara da yanıt aramalıdır. Motosikletin hangi parçası için ne tür bir yedek parça gerekir; bunların bakımı nasıl yapılmalıdır; parçalar nasıl temin edilmelidir gibi soruların araştırılması gerekmektedir. Motosiklet yedek parçalarına dair ihtiyaç duyabileceğiniz bazı bilgiler bu yazımızda sizin için derlenmiştir.

Motosiklet Yedek Parçası Nedir?

Motosikletler, bir otomobile göre daha küçük hacme sahip gibi görünse de kendi içinde bambaşka bir dinamiğin bulunduğu araçlardır. Nitekim bu küçük görünümlü araçlar, görümünün aksine oldukça yüksek bir hıza ve motor gücüne sahiptir. O nedenle birbiriyle bağlantılı pek çok parçayı barındırmaktadır. Aracın tek bir parçasında bulunan bozukluk, tüm mekanizmayı baştan aşağı etkileyebilmektedir.

Her aracın olduğu gibi motosikletin de olası kazalara ya da bozulmalara karşı yedek parçalarının bulundurulması gerekmektedir. Bu parçalar, bozulan bir parçanın siz farkında olmadan mekanizmaya büyük zararlar vermesine engel olmak adına hayli önemli konumdadır. Peki bu yedek parçalar neler ve motosiklet yedek parça satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Bir aracın yedek parçasının neler olduğunu bilmek demek, bütünüyle o aracın hangi parçaları içerdiğini bilmek demektir. Motosikletlerin başta akü, direksiyon, basamak taban gibi ana parçaları olmak üzere sibop, km. saati, grenaj, çamurluk gibi irili ufaklı pek çok parçası bulunmaktadır. Bunları enjektör üstü, pinyon dişlisi kapağı, eksantirik zinciri, keçe takımı gibi daha nice parça takip etmektedir.

Bir otomobile göre hareket serbestliğinin daha fazla olduğu, dolayısıyla çeşitli kazaların gerçekleşme riskinin de sık yaşanmakta olduğu bu araçlarda dış parçalar kolaylıkla zarar görebilmektedir. Yaşanabilecek tüm olasılıklara karşın motosiklet yedek parça satın alırken nelere dikkat edilmeli konusuna özen göstermek, sürekli parça değiştirmenin önüne geçilmesinde faydalı olmaktadır.

Bir Motosiklet Ekipmanında Hangi Parçalar Yer Almaktadır?

Motosikletler, iç ve dış mekanizmasında birbirinden farklı göreve hizmet eden pek çok sayıda parçayı barındırdığı için bunların farklı kategorilerde sınıflandırılması gerekmektedir. Bu kategorileri bilmek, aklınızda bulunan motosiklet yedek parça satın alırken nelere dikkat edilmeli sorusunu giderme aşamasında sizlere fayda sağlayacaktır.

Herhangi bir motosikletin iç ve dış ekipmanında yer alan parçaları kategorilere ayırarak şu şekilde listelemek mümkündür:

• Akü
• Karbüratör Parçaları
• Amortisör: Ön ve arka amortisör olarak ikiye ayrılmaktadır.
• Ayaklık / Basamak: Ön basamaklar, ilgili kategoride "basamak taban" olarak da karşımıza çıkabilmektedir.
• Aydınlatma: Oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip olan aydınlamalar "arka stop", "ampuller", "sinyal" ve "far" olarak karşımıza çıkmaktadır. Arka stop aydınlatması yalnızca "arka stop camı" ya da "arka stop komple" olarak satışa sunulmaktadır.
• Ayna: Aynalar şekillerine göre farklı biçimlerde yer almaktadır. Genel olarak ikili takım hâlinde satışa sunulan bu parçalar, uzun - oval, kısa - oval, kısa - köşeli ve uzun - köşeli olarak farklı biçimlerde yer almaktadır.
• Debriyaj Parçaları: Bu parçalar; debriyaj balatası, ön varyatör, arka varyatör, üst merkez, tahrik seti gibi parçalar hâlinde bulunmaktadır.
• Grenajlar / Kaporta Aksamı: Oldukça geniş bir kategori olan grenajlar / kaporta aksamı; sağ - sol grenaj, sinyal grenajı, stop üstü grenaj, far grenajı, far muhafaza, egzoz muhafaza, motor alt muhafaza, iç kutu - torpido, ön çamurluk, arka çamurluk, marşpiyel takımı, km. saat camı ve sol blok olmak üzere pek çok parçayı içinde barındırmaktadır.
• Direksiyon Parçaları: Bu kategori başta gidon - direksiyon olmak üzere kafa demiri, maşa ve gidon topuzu parçalarını barındırmaktadır.
• Fren Parçaları: Tıpkı grenajlar ve kaporta aksamı kategorisi gibi fren parçaları da oldukça geniş bir çeşitlilik barındırmaktadır. Sağ ve sol fren kolu, ön - üst fren merkezi, ön - alt fren merkezi, fren disk balatası, arka fren balatası ve ön disk bu parçalardan bazılarıdır.
• Keçe: Sağ ve sol keçe olarak ayrı satılmakla beraber keçe takımını da kolaylıkla temin etmek mümkündür.
• Kilometre Parçaları: Km. muhafaza, km. saati, km. saat camı, km. dişlisi gibi parçalara ayrılmaktadır.
• Motor Parçaları: Enjektör üstü, pinyon dişlisi kapağı, sibop, eksantirik mili, silindir, bilyalı krank gibi parçalara ayrılmaktadır.
• Teller: Km. teli ve arka fren telini barındırmaktadır.
• Zincir: Eksantirik zinciri ve zincir dişli seti olarak ayrılmaktadır.

Yukarıda sıralanan tüm bu parçaların iyi tanınması, motosiklet yedek parça satın alırken nelere dikkat edilmeli konusunda önemli bir rol oynamaktadır.

Motosiklet Yedek Parçalarına Neden İhtiyaç Duyulur?

Motosikletler, taşıtlar arasında en çok riski barındıran araçlardan biridir. O nedenle aracın en ufak parçasına dahi büyük bir önem verilmelidir. Bilinmelidir ki bu tür küçük bir araç, büyük bir yükü kaldırabilmek adına içinde birbirinden güçlü ve ayrı öneme sahip parçalar barındırmaktadır. Bu parçaların her biri, diğeri için hayati önem taşımaktadır. Dolayısıyla birinde meydana gelen en ufak hasar, aracın tüm mekanizmasını olumsuz etkileyebilmektedir.

Motosiklet yedek parça satın alırken nelere dikkat edilmeli konusu, motosikletinizin sağlamlığı ve can güvenliğiniz açısından oldukça önemlidir. Yedek parçalar, en zor anlarınızda ve olumsuz koşullarda hayatınızı kurtarabilecek nitelik taşımaktadır. Sıklıkla ihmal edilebilen ve ancak bir hasar meydana geldiğinde ilgili parçaya yönelik olarak temin edilen bu parçalara gereken önemin verilmesi mühimdir. Dolayısıyla motosiklet yedek parça satın alırken nelere dikkat edilmeli sorusu her zaman için dikkate almanız gereken bir soru olmalıdır.

Motosiklet Yedek Parçaları Nasıl Temin Edilir ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

Motosikletiniz için yedek parça alacaksanız sizin için en önemli sorulardan biri şudur: Motosiklet yedek parça satın alırken nelere dikkat edilmeli? Bu soruya, parçaları nasıl temin edebileceğinizden de hareketle şu yanıtları vermek mümkündür:

• Aracınızı ve parçalarını iyi tanımalı; ihtiyaçları hakkında bilgi sahibi olmalısınız.
• Satın alacağınız yedek parça, hangi asıl parça için gerekliyse aynısını satın almalısınız.
• Yedek parçanız, asıl parça ile aynı markaya sahip olmalıdır.
• Her zaman kaliteden ve en iyi yedek parçadan yana olmalısınız.
• Aldığınız yedek parçanın herhangi bir kusuru olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
• Eğer mümkünse satın almadan önce aracınızda denemelisiniz.
• Yedek parçanın garanti belgesinin olmasına özen göstermelisiniz.
• Beğeninizi de göz önünde bulundurarak alacağınız yedek parçanın, aracınızın performansını düşürmeyecek nitelikte olmasına dikkat etmelisiniz.
• Yedek parça satın almadan önce detaylı araştırma yapmalı, aracınız için en uygun olanı bulmaya özen göstermelisiniz.

Motosiklet yedek parça satın alırken nelere dikkat edilmeli sorusu, aracınızın ömrü açısından oldukça önemlidir. O nedenle her zaman bunu göz önünde bulundurarak satın alma işlemi gerçekleştirmeniz tavsiye edilmektedir.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...