Özelliklerine Göre Motosiklet Yağları Çeşitleri

Tarih: 26.01.2022 13:53
Özelliklerine Göre Motosiklet Yağları Çeşitleri
Motosiklet yağları çeşitleri ise birkaç türe ayrılmakla beraber, aracın parçalarındaki sürtünmeyi önlemek için kullanılmaktadır.

Motosikletin ömrünün en önemli unsurlarından birini oluşturan motosiklet yağları çeşitleri, özen gösterilmesi gereken bir konudur. Kullanımının ihmal edilmesi hâlinde araç zarar görebileceği gibi, aşırı kullanımı da problem doğurmaktadır. O nedenle konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmak, bu yağların çeşitlerini ve özelliklerini öğrenmek motosikletin performansı açısından gereklidir.

Motosiklet Yağları Ne İşe Yarar?

Genel manada motor yağları, motorlu taşıtların daha iyi çalışıp güçlü bir performans sunmasını sağlayan ürünlerdendir. Motosiklet yağları çeşitleri ise birkaç türe ayrılmakla beraber, aracın parçalarındaki sürtünmeyi önlemek için kullanılmaktadır.

Kendi içinde büyüklü küçüklü pek çok sayıda parçaya ayrılan motosikletlerin her parçası ayrı öneme sahiptir. Öte yandan söz konusu parçaların her biri, birbiriyle bağlantılı hâldedir. O nedenle birbirini etkileyen bu parçaların belli periyotlarda yağlanabiliyor olması gerekmektedir.

Motosikletlerin çalışma esnasında parçalar iç mekanizmada sürtünme meydana getirmektedir. Bu sürtünme, ileri boyutta olması hâlinde mekanizmada aşınma meydana getirmektedir. Aşınma ise motosiklet parçalarının hareket etme performansını aynı oranda etkilemektedir. Motosiklet yağları çeşitleri bu noktada devreye girmektedir.

Motosikletleriniz için kullanacağınız motosiklet yağları, aracın parçaları arasında meydana gelecek sürtünmeyi en aza indirmektedir. Bu, sürtünmenin meydana geldiği parçaların yağ sayesinde birbirinden ayrılması ile sağlanmaktadır. Sürtünmemenin en aza inmesi sebebiyle aşınmanın da önüne geçilmiş olmaktadır.

Motosiklet yağları çeşitlerinin önemli bir diğer işlevi de sürtünmenin azalması sayesinde motorun ve debriyajın gereğinden fazla ısınmamış olmasıdır. Aksi hâlde motor bir anda kendini bırakabilmekte, mekanizmada problemler meydana gelebilmekte ve araç gereğinden fazla enerji tüketmek zorunda kalabilmektedir.

Motosiklet Yağı Nasıl Kullanılmalıdır?

Motosiklet yağı çeşitlerinin birbirinden farklı işlevleri olabilmektedir. Ne var ki her birinin temel birkaç işlevi bulunmaktadır. Bunlar, motor parçalarının sürtünmesini, dolayısıyla aşınmasını engellemek ve motor ile motosiklet debriyaj parçalarının  gereğinden fazla ısınmasını önlemek olduğu gibi aynı zamanda tozun ve kirin önlenebilmesidir.

Motosiklet yağları çeşitleri, motosikletin çalışması esnasında iç mekanizmada meydana gelen ve çevreden alınan tozun, kirin engellenmesinde etkilidir. Bu durum, tozun ve kirin aracın yağ filtresine taşınması sayesinde meydana gelmektedir. O nedenle aslında içinde yoğun şekilde kir ve toz barındırabilen yağ filtrelerinin bakımı ile yağların nasıl kullanılacağı da önemli hususlardandır.

Motosiklet yağı kullanımı için bazı genel geçer kullanımlar mevcut bulunuyor olsa da aslında bu konu araçtan araca, markadan markaya değişiklik göstermektedir. Burada esas alacağınız unsur, markanın yetkili kişilerine danışmanızdır. Bununla birlikte alışveriş esnasında motosiklet yağları çeşitleri ve bunların kullanımına dair kitapçık temin etmeniz de mümkündür.

Aracınız için motosiklet yağını kullanırken ölçülü olmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Gereğinden az miktarda yağ kullanımı, motosiklet parçalarına yeterli kayganlığı sağlamayacaktır. Bu durum da sürtünmenin önüne geçilememesine sebep olacak, dolayısıyla aşınma meydana gelecektir. Farklı problemlerin doğmaması adına gereğinden fazla yağ kullanımından da kaçınmaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Motosiklet yağlarının tozu ve kiri toplayan bir yapısı olduğundan dolayı yağı yenilemeden önce mutlaka filtrenin bakımını yapmanız gerekmektedir. Aksi şekilde yeni bir yağ kullanıyor olmanıza karşın beklediğiniz performansı alamama olasılığınız çok yüksektir.

Motosiklet Yağlarının Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Motosiklet yağları çeşitleri temel olarak üç ana kategoride toplanmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanmaktadır:

• Tam sentetik motor yağları
• Yarı sentetik motor yağları
• Mineral motor yağları

Tam Sentetik Motor Yağları:

Bu yağlar oldukça yüksek bir kaliteyi içererek üretilmektedir. Uygun bir laboratuvar ortamında üretilen tam sentetik motosiklet yağları, kimyagerler eliyle sık sık denenerek daha etkin hâle getirme amacıyla üretilmektedir. Amaç ise temelde motorun ve debriyajın ısınmasını engellemek, dolayısıyla parçaların sürtünmesini tamamen ortadan kaldırmaktır.

Yarı Sentetik Motor Yağları:

Motosiklet yağları çeşitlerinden bir diğeri olan yarı sentetik motor yağları, mineral ile tam sentetik yağlardan meydana gelmektedir. Mineral motor yağı ile tam sentetik motor yağının karışımından üretildiği kabul edilse de aslında ağırlıklı olarak mineral motor yağı içermektedir. Nitekim %80 oranında mineral; %20 oranında da sentetik yağ barındırmaktadır.

Bir karışımdan meydana gelen yarı sentetik motor yağları için mineral motor yağlarına oranla daha etkili olduğunu söylemek mümkündür. Bununla birlikte içeriğinde yalnızca %20 oranında sentetik yağ bulunuyor olması nedeniyle elbette bir tam sentetik yağ kadar etkili olduğunu düşünmemek gereklidir.

Mineral Motor Yağları:

Motosiklet yağları çeşitlerinin sonuncusu ve en eskisi olan mineral motor yağları, yer yer "klasik motor yağı" ifadesiyle de karşımıza çıkabilmektedir. Mineral motor yağlarının ham maddesi, petrolden meydana gelmektedir. Üretim aşamasında damıtılmakta olan ham petrol, motor parçalarının sürtünmesini önleyecek farklı maddelerle bir araya gelmektedir.

Tam sentetik ve yarı sentetik motor yağlarına oranla daha eski bir geçmişe sahip olan mineral motor yağlarının temel amacı, basit herhangi bir motosikleti çalışır duruma getirebilmektedir. Kullanım oranı ise oldukça yüksektir denebilir.
Motosiklet yağları çeşitleri arasından en güvenilir ve en uygun koşullarda üretilmekte olan sentetik motor yağlarına motormarketim.com adresinden ulaşmanız mümkündür. Farklı markalara sahip bu yağlar ile aracınızın performansını yükseltebilir, ihtiyacını giderebilirsiniz.

Motosiklet Yağı Çeşitleri Markalara Göre Nasıl Değişiklik Göstermektedir?

Motosiklet yağı çeşitleri, kalitesi, fiyatı, üretim koşulları gibi değişkenlere göre farklı markalarda karşımıza çıkabilmektedir. Eskiden beri ise en çok karşımıza çıkan ve rağbet edilen motosiklet yağı markaları, Castrol Power ile Motul markalarıdır. Söz konusu markaların yüksek kalitede ürünlerini motormarketim.com adresi üzerinden karşılaştırabilir, ihtiyacınıza göre olanı tercih edebilirsiniz.

Paketlerinin üzerinde birbirinden farklı pek çok yazı ve sayı bulunan motosiklet yağları, kendi içinde farklı özellikler içermektedir. Öncelikle ürünlerin üzerinde bulunan "W" harfini açıklamak gerekirse bunların "Winter" sözcüğünü, yani kış kullanımı için uygun olduğunu ifade edebiliriz. Bunların dört mevsim için kullanılabilir olanları ise 5W-40, 10W-40 gibi ifadelerle karşımıza çıkabilmektedir.

5W40 ve 10W-40 ifadelerinden "W" harfinin başında bulunan sayılar, motosiklet yağlarının soğuk hava koşullarında ne kadar akışkanlığa sahip olduğunu göstermektedir. Sayı arttıkça akışkanlığın da arttığını söylemek mümkündür. "W" harfinin sonunda yer alan sayılar ise tam tersine, sıcak havalarda yağın ne ölçüde akışkanlığa sahip olduğunu göstermektedir. Burada da yine sayı arttıkça akışkanlığın arttığını ifade edebiliriz.

Castrol Power marka motosiklet yağları çeşitlerinin hem 5W-40 hem de 10W-40 olanlarına ulaşmanız mümkündür. Motul marka yağlarda ise 10W-40 yağlara erişebilirsiniz. Söz konusu ürünler sentetik motor yağları olup yüksek bir kalite sunmaktadır. Her iki marka da aracınızın performansını mümkün olan en yüksek seviyeye çıkarmayı hedeflemektedir.
Motosiklet yağları çeşitlerini araştırırken bu yağlar ve ürün paketlerinde yer alan bilgiler konusunda fikir sahibi olmanız önemlidir. Çünkü yanlış bir motor yağı tercihi, hem aracınıza beklenmedik zamanda büyük hasarlar verebilir hem de sizi ve çevrenizi tehlikeye atabilir.

Eğer motosiklet sahibi bir sürücü iseniz belirli periyotlarda ve ihmal etmeden aracınızın bakımlarını yaptırmalısınız. Bu amaçla yağlarınızı ve filtrelerinizi daima yenilemeli, mevsim geçişlerinde bakımınızı yaptırmalı ve aracınızda yedek parça bulundurmalısınız. Bunlar tehlikeleri sizden uzak tutmakta faydalı olacaktır. Böylelikle kuşkusuz, gerekli önlemleri almanız hâlinde oldukça keyifli bir sürüş deneyimi gerçekleştirmeniz kaçınılmaz olacaktır.

Önceki yazımıza https://www.motormarketim.com.tr/motosiklet-kis-bakimi-icin-bilinmesi-gerekenler linkinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...